Web Sitenizde Mobil Uyumluluğun Önemi


Web Sitenizde Mobil Uyumluluğun Önemi

Web Sitenizde Mobil Uyumluluğun Önemi / 14.06.2022

​Günlük yaşantının ayrılmaz bir parçası haline gelen akıllı telefonların yaygınlaşması mobil internet kullanımında da artış sağlıyor. Öyle ki tüm dünyada İnternete bağlananların neredeyse %70’ini mobil cihazlar oluşturuyor. Bu durum da sitelerin mobil platformlarda görüntülenme sayısının artması anlamına geliyor. İster blog, ister e-ticaret sitesi isterse de kurumsal bir site olsun, sitelerin mobil uyumlu olması oldukça önemli. Kullanıcılar nereden İnternete bağlanırsa bağlansın erişim sağladıkları sitenin hızlı açılmasını ve görsel tasarımının iyi olmasını bekliyor. Mobil cihaz üzerinden sitenin açılışının uzun sürmesi ya da düzgün görüntülenmemesi kullanıcıların tahammül edemediği durumlar arasında yer alıyor. Mobil uyumlu siteye sahip olarak kullanıcıların beklentilerini karşılayabilir ve online müşteri sayısını daha yüksek oranlara çekebilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Nedir?

Mobil uyumlu web sitesi; web sayfalarının hem yüksek çözünürlüklü masaüstü bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda eksiksiz bir şekilde görüntülenebilmesini sağlayan web sitesi uygulama biçimi. Bu uygulama mobil cihazların değişken ekran çözünürlüklerinde web sayfalarını doğru oranda görüntüleyebilmesini sağlıyor. Site içeriğinin tamamına, mobil cihaz üzerinden eksiksiz bir şekilde ulaşılabiliyor ve akıllı telefonlardan ziyaret edilen sayfalar büyütmeye ya da kaydırmaya gerek duyulmadan sorunsuzca gezilebiliyor. Siteyi ziyaret eden kullanıcının konforunu doğrudan etkileyen mobil uyumlu site tasarımı sayesinde ziyaretçi sayısında gözle görülür bir artış sağlanıyor. İnternet kullanıcıları masaüstü bilgisayarıyla gezdikleri web sayfasının mobil cihazda da aynı kaliteye sahip olduğunu görürse siteye olan güven de artıyor.

Mobil Uyumlu Web Sitesi Kullanmanın Avantajları

– Mobil uyumlu tasarlanan web siteleri, tüm cihazlarda aynı URL ve HTML kullanıyor. Aynı URL ve HTML kullanımı başta Google olmak üzere tüm arama motorlarının site içeriğini daha kolay keşfetmesine, indekslemesine ve yönetmesine yardımcı oluyor. Sitenin SEO kalitesi yükseliyor ve arama motoru sayfa sonuçlarında site daha yukarılara taşınıyor.
– Mobil uyumlu web site tasarımı sayesinde mobil cihazlar için ekstra bir tema tasarımına ihtiyaç duyulmuyor. Web sitesi otomatik olarak hem masaüstü hem de mobil cihazlarda aynı şekilde görünüyor.
– Aynı URL ve HTML kullanımı sitenin yönetimini ve güncelleme işlemlerini kolaylaştırarak hem zamandan hem de paradan tasarruf edilmesini sağlıyor. Yayınlanan fotoğraflar, içerikler, videolar ve reklamlar hem masaüstü hem de mobil cihazlara aynı anda otomatik olarak ekleniyor. Her bir içeriğin tek tek tüm cihazlar için optimize edilmesine gerek kalmaksızın tüm platformlarda aynı anda güncellenmesi sağlanıyor.
İnternet üzerinden alışveriş yapanların büyük bir çoğunluğu alışverişlerinde akıllı telefonları kullanıyor ve mobil uyumlu sitelerden ürün satın almayı tercih ediyor. Eğer bir e-ticaret sitesi açmak ve karlılığınızı önemli ölçüde artırmak istiyorsanız mobil uyumlu web sitesi en büyük yardımcınız olabilir. Bu hizmeti size AJANSBZN sağlıyor.

Yeni Blog Yazıları